Відновлення паспорту для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)

Втрата документа, що посвідчує особу, є проблемою для будь-якого громадянина. Без паспорта особа не може скористатися багатьма адміністративними послугами та реалізувати певні права. Для ВПО відновлення втраченого документа ускладнюється ще й тим, що звернутися за загальним правилом до того самого органу, який видав їй попередній документ, вона найчастіше вже не має об’єктивної можливості.

Згідно з принципом 20 – Керівних принципів з питання про переміщення осіб всередині країни кожна особа має право на визнання її правосуб’єктності. З цією метою переміщеним особам відповідні органи влади надають усі документи, що необхідні для поваг та здійснення всіх їхніх прав, такі як паспорти, посвідки особистості, свідоцтва про народження та свідоцтва про шлюб. Органи влади сприяють у видачі нових документів або заміні документів, що були втрачені, без будь-яких необґрунтованих умов, таких як вимога повернення на місце звичайного проживання для отримання цих або інших документів. Національне законодавство відобразило міжнародні напрацювання з цього приводу. Стаття 6 Закону України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб”, закріплює положення, що оформлення документів, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції , за місцем проживання ВПО.

Також, існують певні відмінності в порядках оформлення таких документів для мешканців Криму та Донецької і Луганської областей. Щоб отримати паспорт для переселенця за відсутності довідки внутрішньо переміщеної особи потрібно буде:

  • тим, хто отримував паспорт раніше у АР Крим відправитись до м. Херсон, та вже там в міграційній службі отримати паспорт;
  • тим, хто отримував паспорт раніше у Луганської області потрібно відправитись до Сєвєродонецька в Державну Міграційну службу;
  • тим, хто отримував паспорт раніше у Донецької області на вибір треба буде поїхати до підрозділу Міграційної служби у Маріуполі чи у Крамоторська.

Для отримання паспорта переселенцям з Донецької та Луганської областей і АР Крим необхідно подати до територіального відділення Державної міграційної служби (ДМС), за яким зареєстрований/на ВПО, стандартний набір документів, який передбачений пунктом 1.3 наказу Міністерства внутрішніх справ від 13 квітня 2012 року №320 “Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України”, а також довідку ВПО:

  • заяву про видачу паспорта;
  • свідоцтво про народження;
  • дві фотокартки розміром 3,5Х4,5 см;
  • платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита;
  • довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Обмін паспорта здійснюється в разі: зміни прізвища, імені або по батькові; установлення розбіжностей у записах; непридатності паспорта для користування.

Для обміну паспорта ВПО потрібно подати до територіального відділення ДМС документи:

  • заяву;
  • паспорт, що підлягають обміну;
  • дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см;
  • платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або від звільнення від неї;
  • документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.

Якщо відсутній будь-який документ, що посвідчує особу, яка втратила паспорт, у тимчасовому посвідченні вчиняється запис “Оформлення без документа що посвідчує особу заявника”. Тимчасове посвідчення оформлюється протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви про видачу нового паспорта. Строк дії посвідчення – 1 місяць.

Матеріал підготовлений за допомогою посібника:

Лісова Ю. Правова допомога внутрішньо переміщеним особам. Національна практика. Приклади правових консультацій. Практичний посібник / Відп. ред. С. Марущенко; ступ. слова: А. Вишневський, Г.Христова. – К.: Логос, 2017. – 110 с.