Розмінування Донбасу: проблематика та шляхи вирішення

Війни закінчується не тоді, коли між протиборчими сторонами підписуються угоди про їхнє припинення, а військові здають зброю та повертаються до мирного життя. Війни закінчуються тоді, коли вздовж лінії зіткнення не гинуть більше люди.  На жаль, будь-який військовий конфлікт має довге відлуння – це забруднення територій, де раніше точилися бої, так званими ВЗВ – вибухонебезпечними залишками війни. Це встановлені міни, покинуті, або залишені без нагляду боєприпаси, а також боєприпаси, що не вибухнули після пострілу. Кажучи про забруднення територій ВЗВ, найчастіше згадують про міни, але також це можуть бути ручні гранати, гранатометні постріли, артилерійські снаряди та саморобні вибухові пристрої.

За оцінками Landmine Monitor, який було оприлюднено рік тому Міжнародним центром гуманітарного розмінування в Женеві, Україна входить до першої п’ятірки країн світу з найбільшою мінною проблематикою. Лише на підконтрольних Україні територіях Донеччини та Луганщини, де у 2014-2015 роках точилися активні бої, потребують розмінування понад 7 тисяч квадратних кілометрів. Яка площа забруднена ВЗВ по той бік лінії розмежування, достеменної інформації немає, але можна знайти цифри від 9 до 14 тисяч квадратних кілометрів.

Гуманітарним розмінуванням Донбасу займаються як державні структури України, так і міжнародні неурядові організації. Перш за все, це підрозділи ЗСУ, ДСНС та Державної служби спеціального транспорту. З міжнародних структур протимінну діяльність в Україні здійснює  The HALO Trust, DRC-DDG  та FSD. Але, тими темпами, якими зараз йде цей процес, він потребуватиме не один десяток років. І чим більше організацій працюватиме у сфері протимінної діяльності, тим швидше Україна вирішить цю проблему.

Україна потребує міжнародної підтримки на розмінування територій

Першим та єдиним приватним українським оператором, який працює у галузі з гуманітарного розмінування на сході України, є компанія Demining Solutions, яка була створена у травні 2018 року. Виконавчим директором компанії є підполковник запасу, співзасновник та голова правління ГО «Асоціація саперів України» Тимур Пістрюга.

У Demining Solutions відпрацьовані стандартні операційні процедури  відповідно до вимог Міжнародного (IMAS) та Національного стандарту з протимінної діяльності. Компанія має право проводити повний цикл робіт з демінування території: нетехнічне та технічне обстеження місцевості, очищення районів ведення бойових дій, ручне розмінування, знищення боєприпасів та виробів ракетної техніки, утилізацію зброї.

Впродовж минулого року  DS провела нетехнічне обстеження території площею понад 2,5 млн кв.м., а також розмінування 550 тисяч м.кв. в Донецькій області (сектор М). За цей час фахівці Demining Solutions виявили та у взаємодії з підрозділами ЗСУ утилізували 24 вибухонебезпечних предметів.

 

  • За даними інформаційно-аналітичного видання «Landmine Monitor» минулого року  Україна посіла перше місце у світі  по кількості жертв внаслідок підриву на  антитранспортних мінах , – відзначає Тимур Пістрюга. – Статистика жахлива, і за рік вона тільки погіршилась. Кількості операторів з протимінної діяльності, які зараз працюють в Україні, недостатньо для нашої держави і для тієї проблеми, яку ми маємо. Питання ускладнюється тим, що робота демінерів потребує шалених коштів, яких Україна не має, тож логічним є звернення до міжнародних донорів.

За словами виконавчого директора Demining Solutions, найбільше коштів потрібно для механічного розмінування місцевості, яке значно швидше ручного, до того ж, в рази безпечніше. Саме завдяки спеціальної робототизованої техніки було проведено розмінування на Шрі-Ланці. У найбільш активний період з гуманітарного розмінування Хорватії для очищення від ВЗВ одночасно працювали до 60 одиниць спецтехніки типу MV-4, MV-10 та ін. У цьому питанні Україна пасе задніх, адже не має жодної вищезгаданої техніки, кожна одиниця якої коштує великі гроші – від 800 тис доларів до понад мільйона. Тож ми знову повертаємось до питання необхідності допомоги нашій країні від світової спільноти.

 

– Загалом фінансову підтримку на протимінну діяльність надає 31 країна світу, – відзначає Тимур Пістрюга. –  У першій десятці донорів знаходяться  США, Канада, Японія, країни Євросоюзу, зокрема, Німеччина. Але Україна, яка знаходиться в Європі, та за різними показниками посідає від першого до п’ятого місця з мінної загрози, не входить навіть до десятки країн, які отримують фінансову підтримку. Понад половини всіх коштів міжнародні донори виділяють Іраку, Афганістану, Сирії, Хорватії та Лаосу. Я маю можливість спілкуватись безпосередньо з потенційними донорами, – продовжує виконавчий директор Demining Solutions. – Зокрема,  у минулому році брав онлайн-участь у засіданні представників Конгресу США, що стосувалось проблем на сході  України. Через свого партнера ми поставили питання – чому США не так активно підтримують Україну в контексті гуманітарного розмінування? На що отримали відповідь: «Так у вас же війна,  навіщо вам розміновувати?». Тобто всі розуміють, що гуманітарне розмінування починають проводитись тільки після того, як буде завершено збройний конфлікт. Але мало хто розуміє, що в нас є багато земель, які вже вивільнені, і які вже можна очищувати від ВЗВ та після цього передавати їх власникам для використання за цільовим призначенням.

 

Ще одне питання, яке необхідне врегулювати в Україні на державному рівні, це розробка та стале функціонування системи протимінної діяльності, в т.ч. її невід’ємної складової – Mine Victims Assistance.

Тож в країні має бути створена відповідна державна структура, яка опікуватиметься питанням людей, що постраждали від ВЗВ (або вибухонебезпечних предметів). DRC-DDG   – одна з міжнародних організацій, що працює в Україні у галузі гуманітарного розмінування, створила відповідну базу даних та розробила рекомендації по роботі з нею. Але оскільки це питання знаходиться на перетині повноважень декількох міністерств, зокрема, МВС, МОЗ, Мінсоцполітики тощо, досі не визначено, хто саме опікуватиметься цим питанням.

 

  • У цій проблемі багато ускладнень, – розповідає керівник Demining Solutions Тимур Пістрюга. – Зокрема, потрібно розробити чіткий алгоритм підтвердження того, що певна людина насправді отримала травму внаслідок вибуху ВНП. Але основне, що й досі не імплементовано Закон «Про протимінну діяльність в Україні», який було прийнято ще у грудні 2018 року. Він саме і передбачає створення Національного органу, який відповідатиме за фунціонування системи протимінної діяльності і зокрема за питання Mine Victims Assistance. Слід відзначити, що створення такої системи дозволить нашій країні залучити міжнародні кошти не лише для гуманітарного розмінування підконтрольних Україні територій, але й  для соціальної допомоги та реабілітації жертвам, що постраждали від вибухонебезпечних предметів.

 

Валентина БИКОВА