Навчання у ВНЗ як виклик: в Україні чи Росії

Молодість = можливість! Можливість прагнути, здобувати, досягати, обирати. Сьогодні перед молоддю відкриті усі двері, тим більше двері вищих навчальних закладів, варто лиш «підібрати потрібний ключ».

Аби молоді Донбасу і Луганщини було простіше обирати між навчанням в Україні та Росії, ми підготували порівняльний матеріал, який допоможе визначитися і прийняти вірне рішення.

Отже, Україна.

Українська освіта гнучка та відкрита для розвитку. Українські університети мають сильні команди фахових викладачів. Сучасні технології сприяють тому, щоб українські ВНЗ готували професіоналів, які працюватимуть на престиж своєї країни. Структура вищої освіти в Україні відповідає структурі освіти більшості розвинених країн світу. Підготовка фахівців ведеться за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр, спеціаліст і магістр.

Цього року Верховна Рада прийняла Закон, згідно з яким дітям переселенців надаватимуться пільги для здобуття освіти. Зокрема, встановлюється, що держава забезпечує абітурієнтам та студентам-переселенцям до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для отримання професійно-технічної та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Така державна підтримка надається у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти, соціальної стипендії, безоплатного забезпечення підручниками, безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах, безоплатного проживання в гуртожитку та інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

У 2017 році прийом заяв проходить виключно в електронній формі (крім вступників, які мають спеціальні права на участь у конкурсі, право на зарахування за квотами, а також тих, у кого є розбіжності в документі, що посвідчує особу, та сертифікаті ЗНО).

Абітурієнтів відбирають на основі результатів ЗНО, середнього балу атестата, вступних іспитів чи творчого конкурсу (у випадках, передбачених законодавством), балу за успішне закінчення підготовчих курсів вишу (для окремих спеціальностей) і коефіцієнтів – регіональний, галузевий, сільський і першочерговий.

Вища освіта в Україні має прийнятну вартість, яку саме побачимо на прикладі п’ятьох обраних ВНЗ.

Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова – м. Київ

Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова – університет із понад 180-річною науковою і освітньою традицією. Протягом своєї історії він утвердився на високому міжнародному рівні як європейський виш. На сьогодні ВНЗ співпрацює із сотнею університетів у 50-ти країнах світу.

Завдяки новітнім методикам і технологіям студенти отримують глибокі фахові знання у кращих навчальних студіях, лабораторіях і центрах; можливість стажуватися у десятках країн Європи. Драгоманівці – постійні активні учасники закордонних семінарів і симпозіумів, ініціатори та виконавці міжнародних проектів, освітніх програм, адже вони – вихованці кращих вчених України та світу, академіків, письменників, народних і заслужених артистів.

Наведемо вартість навчання на здобуття ступеня «бакалавр» та «магістр» за рік за посиланням:

http://www.npu.edu.ua/ua/2013-06-20-14-29-04

Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет – м. Дніпро

Дніпропетровський державний аграрний університет розвивався як один із провідних вищих навчально-наукових закладів аграрної освіти України.

Основні структурні підрозділи університету: кафедри, навчальна ветеринарна клініка, віварії, науково-дослідницькі проблемні лабораторії, навчально-виробничийцентр, наукова бібліотека, студентські гуртожитки та допоміжні підрозділи, комп’ютерні лабораторії з виходом в Інтернет, предметні лекційні аудиторії, навчально-дослідні спеціалізовані лабораторії, а також грунтово-геологічний музей ім. академіка М.Т.Масюка з експозиціями «Біосфера» та «Рекультивація порушених земель», науково-дослідне поле. Усі іногородні студенти забезпечуються гуртожитком.

ВНЗ направляє студентів та викладачів на навчально-виробничу практику та стажування за кордон.

З напрямами підготовки та цінами на навчання можна ознайомитися за посиланням:

http://www.dsau.dp.ua/ua/page/vartist.html

Харківський національний економічний університет ім. Семена Кузнеця (ХНЕУ ім. С. Кузнеця) – м. Харків

На сьогодні Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця є провідним спеціалізованим вищим навчальним закладом Сходу України, який надає повний спектр навчальних послуг, здійснюючи багатоступеневу підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців з 26 спеціальностей.

До складу університету входять 7 факультетів, 34 кафедри, Центр заочної та дистанційної освіти, Центр післядипломної освіти, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій, навчальні та науково-дослідні лабораторії, обчислювальний центр, науково-технічна бібліотека, видавництво, спортивні комплекси.

Маючи чималий досвід у навчанні вітчизняного студентства, ХНЕУ ім. С. Кузнеця впливає на кадрову, науково-технічну і економічну політику промислових підприємств та організацій країни.

ХНЕУ ім. С. Кузнеця підтримує широкі міжнародні зв’язки з вищими навчальними закладами близького та далекого зарубіжжя. Студенти ХНЕУ ім. С. Кузнеця мають можливість проходити стажування на провідних вітчизняних промислових підприємствах, фінансових, консалтингових та інших компаніях. Навчаючись, студенти проходять мовну підготовку на загальних та факультативних курсах, вивчаючи за бажанням англійську, французьку, німецьку, китайську, італійську, турецьку, арабську, польську мови.

Давайте поглянемо скільки абітурієнтові обійдеться навчання за один рік у ВНЗ:

http://www.hneu.edu.ua/Cost_of_Training_bak

Львівський національний університет ім. Івана Франка – м. Львів

Львівський університет – це класичний вищий навчальний заклад із довготривалими традиціями та потужними науковими школами у поєднанні із сучасними інноваційними трендами, має особливу місію: – визначати і реалізувати освітні та наукові стандарти; – генерувати зміни, які потребує регіон, країна та світ; – формувати особистість – носія інтелектуального та інноваційного потенціалу.

Львівському університеті навчається 19 357 студентів, з яких 10 202 – на бюджетній формі навчання, працює 4 332 особи, з них 2 056 – викладачі; у науково-дослідній частині працює 281 особа. Освітній процес забезпечує 220 докторів та 1 119 кандидатів наук, серед них звання професора має – 203 особи, доцента – 794.

Пріоритетним напрямом діяльності Університету є наукова робота. Університет є засновником і видавцем 44 періодичних наукових видань. «Вісник Львівського університету. Серія «біологічна» входить до переліку міжнародних фахових видань Web of Science. «Журнал фізичних досліджень» – один із 42 журналів України, що входить до наукометричної бази даних Scopus.

Вартість навчання студентів І-го курсу денної та заочної форм навчання на 2017-2018 роки:

http://admission.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2016/06/bach-2017.pdf

Запорізький державний медичний університет – м. Запоріжжя

Запорізький державний медичний університет – сучасний, багатопрофільний вищий навчальний заклад 4-го рівня акредитації з правом автономного управління.

Студенти, бакалаври, інтерни, магістри, аспіранти, докторанти та курсанти післядипломної освіти навчаються на 61 кафедрі університету.

Університет має 42 комп’ютерні класи, в навчальному і науковому процесі використовується  понад 1308 комп’ютерів, які дозволяють виконувати навчальну програму, засновану на мультимедійних технологіях. Комп’ютеризовані всі технологічні процеси в бібліотеці, вся територія студентського містечка є WI-Fi зоною.

Практичні навички студенти університету опановують в 30 лікувально-профілактичних закладах, 12 стоматологічних центрах, 107 базових аптеках, а лікарі і провізори  післядипломної освіти практикують в 303 медико-фармацевтичних закладах і в 11 лікувально-діагностичних центрах.

Університетська клініка має стаціонар на 160 ліжок, поліклініку на 240 відвідувань у зміну, консультативний центр професорів Університету за 36 медичними спеціальностями, сучасну лабораторію патоморфологічної і імуногістохімічної діагностики, центр метаболічних розладів, центр геронтології, центр респіраторної патрології і алергології. В 2012 році відкрито «Діагностичний центр здоров’я», який не має аналогів в Україні за діагностичними програмами та профілактичним напрямом роботи.

Вартість навчання у Запорізькому державному медичному університеті у 2017-2018 навчальному році складає:

http://zsmu.edu.ua/p_413.html

РОСІЯ

У зв’язку з подіями на Сході України у російських ВНЗ почали виділяти для українців більше бюджетних місць для очного навчання і спрощують процедуру вступу. Абітурієнтам не потрібно надавати сертифікат ЗНО, а іноді навіть і проходити вступні іспити.

Навчання в Росії для українців доступне у трьох формах:

– Очна

– Заочна

– Дистанційна

Для того, щоб вступити до російського вишу, необхідно пройти певну процедуру, яка складається з п’яти кроків.

Крок №1 Зареєструйся на офіційному сайті для відбору іноземних студентів на навчання в РФ і заповни форму заявки онлайн.

Крок №2 Прикріпити копії документів

Крок №3 Пройти конкурсний відбір у своїй країні

Крок №4 Обрати до 6 вузів і дочекатися схвалення заявки

Крок №5 Отримати візу і приїхати до Росії

Давайте порахуємо скільки орієнтовно українському абітурієнтові доведеться викласти грошей, аби отримати в Росії заповітний статус «студент», складемо приблизну статтю витрат та розділимо її на підгрупи.

 

Збори на подачу заявки і вартість навчання

Збори на обробку заяви і супровід орієнтовно становлять 9 000 рублів (Приблизно 3 тис. 860 грн.). Ця сума сплачується через особистий кабінет на сайті russia.study як частина процедури подачі заявки на навчання за контрактом. Для кількох провідних університетів передбачений додатковий комісійний збір. Заяви на отримання державних стипендій (квот) обробляються безкоштовно.

Вартість навчання в Росії варіюється від 500 $ до 6 000 $ на рік.

За статус «бакалавріат» у середньому доведеться віддавати 2 000 $ на рік. Середня вартість навчання за програмами магістратури обійдеться в середньому 2 500 $ на рік.

 

Трансфер і витрати на проживання

Аби українські студенти могли дістатися до пункту призначення, російська сторона організовує трансфер від аеропорту (вокзалу) до місця навчання / проживання. Це послуга обійдеться в 12 000 рублів (приблизно 5 тис. 140 грн). Трансфер можна замовити і оплатити на сайті при заповненні заявки на навчання.

 

Медична страховка

Кожен іноземний студент у Росії зобов’язаний мати медичну страховку. Її краще отримати до приїзду в країну, щоб убезпечити себе від неприємностей. Вартість страховки становить від 3 500 до 12 000 рублів у залежності від набору послуг і суми покриття (приблизно від 1 тис. 500 грн. до 5 тис. 140 грн.).

Звичайна туристична медстраховка не підходить для медобслуговування в період навчання. Вона не діє в більшості російських лікарень. Крім того, за умовами такого поліса пацієнт спочатку сам повинен оплатити лікування, і тільки при поверненні на Батьківщину страхова компанія компенсує йому витрати.

Підручники і додаткова література

Всю необхідну для навчання літературу студентам видають у бібліотеці університету. Купувати нічого не доведеться.

 

СТИПЕНДІЯ

У Росії щорічно виділяється 15 000 державних стипендій для іноземних студентів. Стипендія включає в себе: безкоштовне навчання за обраною спеціальністю на весь період отримання освіти. Також, якщо абітурієнту необхідно поліпшити знання російської мови, стипендія покриває навчання на підготовчому факультеті.

Студентам надається місце в гуртожитку і щомісячна виплата. У 2016 році виплата склала 1 300 рублів (557 грн.).

Іноземні студенти можуть також отримати додаткові виплати від своєї держави. За додатковою інформацією необхідно звернутися в посольство України в Росії.

Хто може отримати стипендію?

Стипендію можуть отримати всі кандидати, які закінчили середню або середньою професійну освіту (школа, технікум, ліцей та ін.) І успішно пройшли конкурсний відбір в Україні.

Для того, аби його пройти необхідно зареєструватися на порталі Russia.study і відправити заявку на квоту. Конкурсний відбір проходить у два етапи.

Перший етап буде проходить вдома – в Україні. Для цього необхідно звернутися в Російський центр науки і культури (РЦНК). Якщо такого немає РЦНК, потрібно звернутися в посольство Російської Федерації.

Другий етап полягає у відборі російськими університетами підходящих кандидатів. Результати конкурсного відбору будуть відомі після розгляду вузами всіх надісланих заявок.

Результати

Через 1-2 місяці після проходження конкурсного відбору в своїй країні і відбору обраними ВНЗ в Росії студентам повідомлять про результати. Якщо конкурсний відбір пройти не вдалося, можна відправити заяву на навчання за контрактом і вступити в російський університет на платній основі. Для цього необхідно відправити свою заявку, яка збережена в особистому кабінеті Russia.study, на контракт. Нову заявку створювати не потрібно.

Що не покриває стипендія?

Стипендія не покриває оплату проїзду до університету, витрати на проживання та медичний поліс (страховка).

 

Розглянемо деякі російські ВНЗ більш детальніше.

Московський педагогічний державний університет – м. Москва

Вартість проживання в гуртожитку за місяць – 980 рублів – 431 грн.

МПДУ – перший в Росії вищий навчальний заклад для жінок, перший в світі педагогічний університет. Університет підготував понад чверть мільйона педагогів і фахівців, понад 30 тисяч викладачів вузів і науковців для більш ніж 100 країн світу. Серед студентів МПГУ – олімпійські чемпіони, переможці і призери чемпіонатів і Кубків світу та Європи в різних видах спорту. На даний час МПДУ – 2-го МГУ – МГПІ імені В.І. Леніна – МВЖК – це більше 30 тисяч студентів, з них більше 600 іноземних громадян з 41 країни світу. У МПДУ працюють більше 3000 викладачів, серед них у різні роки були лауреати Нобелівської премії, лауреати Державних премій, премій Президента РФ і Уряду РФ, члени-кореспонденти та дійсні члени Російської академії наук і Російської академії освіти; заслужені працівники вищої школи РФ; заслужені працівники культури РФ; заслужені і народні артисти РФ.

2 лютого 2009 року Московський педагогічний державний університет включений до Державного зводу особливо цінних об’єктів культурної спадщини народів Російської Федерації.

Вартість навчання на рік у Московському педагогічному державному університеті коштує рівно стільки:

http://xn--c1arjr.xn--p1ai/wp-content/uploads/2015/03/Prikaz-576-ot-01.06.2016.pdf

Балтійський федеральний університет імені Іммануїла Канта – м. Калініград

Вартість проживання в гуртожитку за місяць – 220 рублів – 97 грн.

Університет розташований у самому західному регіоні Росії, один з 10 федеральних університетів РФ. Почесний статус вуз отримав в 2010 році. У 2015 році БФУ ім. І. Канта став переможцем проекту з підвищення конкурентоспроможності російських вузів за кордоном. БФУ ім. І. Канта орієнтований на інновації, але при цьому намагається зберегти академічні традиції свого попередника – знаменитого Кенігсберзького університету Альбертіна. Це один з найстаріших вузів Європи, він був заснований ще в 16 столітті.

На даний час в БФУ ім. І. Канта налічує 16 000 студентів, із них понад 9 500 осіб проходять навчання за очною формою. Всі студенти розміщуються в гуртожитках БФУ ім. І. Канта – з сучасним ремонтом, але при цьому дуже недорогих (вартість проживання залежить від гуртожитку і варіюється від 1200 до 2200 рублів на місяць – від 528 грн. до 967 грн. на місяць). Крім того, гуртожитки розташовуються в безпосередній близькості від навчальних корпусів, тому на заняття можна легко дійти пішки. Витрати на харчування в Калінінграді в середньому за місяць складають 7000 рублів – 3 077 грн. Розташований на узбережжі Балтійського моря, Калінінград по праву вважається одним із кращих курортних міст Росії.

Двері ВНЗ відкриті, а ціну навчання за рік наведемо за посиланням:

https://www.kantiana.ru/entrant/tuition/stoim_ino.pdf

Новосибірський державний університет економіки і управління «НІНХ» – м. Новосибірськ

Вартість проживання в гуртожитку за місяць – 1 400 рублів – 616 грн.

«НІНХ» вважається найбільшим у Західному Сибірі університет соціально-економічного профілю, який готує фахівців для фінансово-кредитних установ, органів державної влади та місцевого самоврядування, бізнесу, промисловості, туризму і готельного господарства, інформаційних служб та ін. Система вищої освіти включає в себе підготовку бакалаврів, магістрів та аспірантів. В університеті навчання ведеться на чотирьох факультетах: економічному, соціально-гуманітарному, інформаційно-технічному і юридичному. У структуру вузу входять 29 кафедр. Працюють дисертаційні ради за наступними галузями науки: «Фінанси, грошовий обіг і кредит, Бухгалтерський облік, статистика», «Економіка і управління в народному господарстві (економіка, організація і управління підприємствами, галузями, комплексами в промисловості; сфера послуг»).

Для підготовки іноземних абітурієнтів в університеті діє ліцензована додаткова освітня програма «Підготовка до вступу в ВУЗ», «Російська мова як іноземна». Відповідно до правил прийому іноземних громадян у цьому ВНЗ всі іноземні громадяни мають поліс страхування життя і здоров’я. Університет має в своєму розпорядженні спортивний зал, плавальний басейн сучасного зразка. Російсько-американська освітня програма передбачає навчання за програмою подвійних дипломів із присвоєнням ступеня асоціата і бакалавра наук в області економіки і управління бізнесом Державного університету штату Нью-Йорк (State University of New York).

Навчаючись у цьому виші українському абітурієнту доведеться віддавати:

https://nsuem.ru/student/studies/education-payment/materials/319_1%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81_2017-18.pdf

Уральський державний аграрний університет – м. Єкатеринбург

Вартість гуртожитку за місяць – 650 руб. – 286 грн.

Університет є освітнім, науковим і агропромисловим комплексом, який пропонує багаторівневу систему освіти, спрямовану на висококваліфіковану підготовку фахівців. Університет має п’ять факультетів: факультет ветеринарної медицини та експертизи, факультету агротехнологій і землеустрою, інженерний факультет, факультет транспортних та технологічних машин і сервісу, технологічний факультет; 1 Інститут економіки, фінансів і менеджменту, 1 аграрний коледж (факультет середньої професійної освіти). На факультетах і в інституті можна отримати ступінь бакалавра, магістра та спеціаліста; коледж надає середню професійну освіту. Крім цього університет пропонує фундаментальну наукову освіту для отримання наукового ступеня кандидата наук, і ступінь доктора наук.

В університеті навчається близько семи тисяч студентів. Якщо ви оберете цей вуз, то за рік ваші кишені спорожніють на:

http://old.urgau.ru/images/document_/studentam/plat_obr/2_26.pdf

Казанський державний енергетичний університет

Вартість проживання гуртожитку за місяць – 500 рублів – 220 грн.

Казанський державний енергетичний університет є одним із трьох спеціалізованих енергетичних вузів у Росії та займає одне з провідних місць у регіоні за рівнем освіти, технічної оснащеності та умовами для наукової роботи і навчального процесу. В університеті ведеться підготовка фахівців з 19 напрямів бакалаврату та магістратури за денною, очно-заочною та заочною формами навчання, в тому числі з використанням дистанційних освітніх технологій.

Вартість навчання за рік у Казанському державному енергетичному університеті для іноземців становить:

http://kgeu.ru/Home/Page/122?idShablonMenu=307

ПІДСУМКИ

Отже, підведемо невеликі підсумки вищесказаного та оцінимо переваги навчання в Україні та в Росії для українського абітурієнта.

Український абітурієнт, маючи статус внутрішньо переміщеної особи отримує в Україні повну або часткову оплату навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, або ж пільговий довгостроковий кредит для здобуття освіти. Також молода людина має соціальну стипендію та безоплатне проживання в гуртожитку.

У Росії безкоштовне навчання за обраною спеціальністю на весь період отримання освіти для українського абітурієнта теж можливе, за умови, якщо отримує стипендію. Також стипендія покриває навчання на підготовчому факультеті і надає місце в гуртожитку і щомісячну виплату близько 1 300 рублів (557 грн.).

Якщо українському абітурієнтові не таланить вступити до російського вузу на бюджет, то за контрактом, окрім оплати навчання, необхідно буде викласти гроші за електронне подання документів, а саме: збір та обробку заяви та її супровід. Така процедура орієнтовно коштує 9 000 рублів, тобто 3 тис. 860 грн.

Крім того, російська сторона не покриває українським студентам трансфер з України до Росії. Тому, за цю послугу доведеться заплатити 12 000 рублів – це приблизно 5 тис. 140 грн. Трансфер можна замовити і оплатити на сайті при заповненні заявки на навчання.

В Україні, зрозуміла справа, ви заощадите на цьому, а кошти вам знадобляться хіба що на квиток на потяг до міста в якому розташований ваш навчальний заклад.

Російський вуз не прийме вас, якщо ви не матимете медичну страховку. Її становить від 3 500 до 12 000 рублів у залежності від набору послуг і суми покриття (приблизно від 1 тис. 500 грн. до 5 тис. 140 грн.).

При вступі до українського ВНЗ, страховку не вимагають.

Усю необхідну для навчання літературу студентам видають у бібліотеці університету безкоштовно, як в Україні, так і в Росії.

Як показують дані в таблицях, взяті з офіційних сайтів ВНЗ, вартість навчання в Україні суттєво відрізняється від вартості навчання в Росії. На деяких спеціальностях ця відмінність помітна в рази.

Звісно, якщо вам поталанить з бюджетом, то ця фінансова частина вас не торкнеться, але задуматися є над чим. Ми привідкрили вам завісу, а висновки робіть самі.