Коли, чому і як звертатись до Омбудсмана?

Якщо Ваші права порушені чи регулярно це робиться, Ви маєте право звернутись до людини, яка допоможе захистити Ваші права та свободи.

Хто такий Омюудсман? Омбудсман – правозахисник на державній службі, якого парламент уповноважує здійснювати контроль за додержанням прав і свобод людини. Зараз в Україні цю посаду обіймає Валерія Лутковська.

Секретаріат Омбудсмана не є органом влади, і є незалежним від органів влади всіх рівнів. Органи влади забов’язані допомагати Омбудсману і його діяльності та несуть адміністративну відповідальність за відмову виконувати його законні вимоги.

Омбудсман розглядає скарги (звернення) на дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, які призвели до порушення прав і свобод людини. Омбудсман може вам допомогти, якщо після виявлення факту порушення прав пройшло не більше 1 року, або при наявності виняткових обставин – 2 років, та якщо спір не передано на розгляд до суду.

Звернутись до Омбудсмана можуть: Громадяни України незалежно від їх місця перебування. Іноземці, особи без громадянства, які перебувають на території України, або особи, які діють в їхніх інтересах.

Омбудсман має змогу: 

  • Надати правову консультацію під час особистого прийому. Роз’яснити, які заходи Вам потрібно вжити для відновлення порушення прав. Направити Ваше звернення за належністю до тих державних органів, які можуть вирішити Ваше питання.
  • Здійснити власне провадження за Вашим зверненням та вжити заходів для повного або часткового відновлення порушення прав. Направити Ваше звернення до відповідних державних органів і проконтролювати, щоб по Вашому зверненню були вжиті належні заходи.
  • Виступити посередником у конфлікті між Вами і державною структурою та вжити заходів для повного або часткового відновлення порушення прав.
  • Звернутися до суду із заявою про захист заявника, який за станом здоров’я чи з інших поважних причин не може цього зробити самостійно.
  • Ініціювати притягнення до адміністративної відповідальності у разі порушення Ваших прав на звернення, доступ до публічної інформації та захист персональних даних.

Не входить до компетенції Омбудсмана:

  • Переглядати на предмет законності і обґрунтованості судові рішення, змінювати їх чи скасувати.
  • Проводити досудове розслідування чи притягати до кримінальної відповідальності винних осіб. переглядати процесуальні рішення органів досудового розслідування та прокурорів.
  • Переглядати рішення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, приймати рішення замість цих органів, та притягати до дисциплінарної відповідальності їх працівників.

Більше інформації на сайті http://ombudsman.gov.ua/